Metal Destekli Kaplama.jpg

Cr-Co Destekli Restorasyonlar

Metal destekli kuronlar çürümüş, hasar görmüş dişlere tekrar yeniden diş formunu kaznadırmak için kaplama dediğimiz şekli vermek için kullandığımız sabit protezlerdir. Altlarında kuvvet karşılayabilmek için metal destekli kuron yada nikel veya altından yapılan metaller kullanılmaktadır. İmplant üstünde de genelde metal destekli kuronlar tercih edilmektedir. Yine bunun sebebi de metal desteklilerin kuvveti çok iyi karşılamalarıdır. Kuvveti çok iyi karşıladığı için genellikle kanal tedavisi sonrası kırılmış olan dişlere yada büyük dolgular sonrası hasar görmüş kırılmış olan dişlerin parçalarını birarada tutabilmek için gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra metal destekli kuronlar genellikle uygun görünmektedir.

Örneğin 2 dişten fazla boşluğunuz varsa ve köprü planlanıyorsa metal destekli porselenler tercih edilir.Bunun sebebi sağlam yapıları ve uzun süre direnci koruyabilmesidir.

Metal destekli kaplamalar ışık geçirmez. Renkleri zirkonyum kronlara göre daha soğuk ve mattır.

Metal destekli kaplama, alt taraftaki metal desteğin üzerine sürülen opak rengi yansıtabilir. Bu opak yansımasın istiyorsak, dişten fazla miktarda aşındırma yapılması gerekir.